Finał projektu „Zatańcz z przedszkolakiem”

Od września br. uczniowie klasy 5f uczestniczą w projekcie integracyjnym pod nazwą „Zatańcz z przedszkolakiem”, współpracując z SPS nr 100 w Krakowie. W dniu 7 marca odbył się tam wspólny występ przedszkolaków i piątoklasistów na Pierwszym Przeglądzie Taneczno-Sportowym.
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie obecnej klasy 5f zainicjowali integrację z przedszkolakami w ramach rywalizacji o tytuł SuperWolo Fundacji „Mimo Wszystko”. Przygotowany przez nich Pierwszy Szkolny Dzień Integracji został wyróżniony w konkursie Fundacji Anny Dymnej. Ale to nie wyróżnienie okazało się najbardziej trwałym efektem projektu, a zadzierzgnięte podczas jego realizacji więzi między dziećmi. Przeżycia związane ze spotkaniem z młodszymi kolegami z przedszkola specjalnego – od niepewności, czasem wręcz lęku, przez miłe zaskoczenie, aż po radość ze wspólnej pracy i zabawy sprawiły, że piątoklasiści nie chcieli skończyć na jednorazowej akcji integracyjnej. Nauczycielki z przedszkola chyba podobnie odczytały emocje swoich podopiecznych, którzy zainspirowali je i tak właśnie narodził się pomysł dalszej współpracy. Nabrał rumieńców i kształtów, gdy ukonstytuowała się grupa uczniów chętnych do odwiedzin w przedszkolu w swoim wolnym czasie i wspólnej pracy nad układami tanecznymi. Dziewięcioro uczniów z poświęceniem i radością zaangażowało się w projekt. Jeździli kilka razy w miesiącu na spotkania w przedszkolu. Dobrze poznali młodszych kolegów i ich możliwości oraz ograniczenia. Dopasowywali i modyfikowali swoje układy taneczne dotąd, aż ich wykonanie sprawiało autentyczną radość i satysfakcję wszystkim dzieciom. Przygotowali występ dwóch grup przedszkolnych. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane podczas uroczystości w SPS nr 100 7.03.2019 roku. Na widowni oprócz przedszkolaków zasiedli też koledzy z klasy 5f oraz rodzice dzieci. Występy spotkały się z bardzo ciepłym, chwilami entuzjastycznym przyjęciem.
Po prezentacji dzieci wspólnie spędziły jeszcze czas – piątoklasiści podarowali przedszkolakom ufundowane przez jedną z mam puzzle i zabawki, zostali poczęstowani słodyczami i zaproszeni do wspólnej zabawy. Trudno im było się rozstać z kolegami – a także ich zabawkami, które chyba przypomniały uczniom beztroskie lata przed szkołą. Śmiechom, gonitwom i zabawom nie było końca. Opiekunki z radością obserwowały prawdziwe efekty integracji.
klasa 5f
z wychowawczynią