Na pomoc zwierzętom Australii

Między 20 a 24 stycznia 2020 roku w naszej szkole trwała sprzedaż upieczonych przez dzieci i rodziców ciast oraz przygotowanych własnoręcznie smakołyków. Zebrane pieniądze w kwocie 4412 zł zostały przekazane na konto wrocławskiego ZOO z przeznaczeniem na pomoc zwierzętom poszkodowanym w pożarach w Australii.

W makabrycznych pożarach trawiących Australię zginęło ponad miliard zwierząt. Alarmujące zdjęcia pokaleczonych i cierpiących koali - symbolu tego kontynentu - obiegły świat. Obudziły we wrażliwych sercach natychmiastową chęć niesienia pomocy.

W naszej szkole z inicjatywą działania wyszli rodzice. Pani dyrektor Anna Kurek przyklasnęła pomysłowi, a opiekunka SKW “Mali Światu” pani Beata Szafraniec dała sygnał do rozpoczęcia działań, wyznaczając poszczególnym klasom nieliczne już przecież dni, które pozostały do ferii.

Młodszym dzieciom pomagali wolontariusze ze starszych klas. Dobra energia, uśmiech i radość nie opuszczały murów szkoły przez cały dzień, aby powrócić już kolejnego, gdy pałeczkę przejęły klasy czwarte i piąte, a potem szóste.  Przebrani za koale i kangury uczniowie zachęcali do zjedzenia słodyczy i wrzucenia datków do puszek. Rodzice i wychowawcy stanęli przy stoiskach, aby wesprzeć wysiłki kwestujących. Padły rekordy zawartości puszek - klasa 2b zebrała 446 zł, 6b - 410,44 zł, 5d - 378,71 zł, a 6c – 337,50 zł.

Najtrudniejsze zadanie mieli najstarsi - ostatniego dnia akcji żołądki były pełne a portfele puste, choć - jak się okazało - nie do końca. Oto pomysłowe dziewczyny zaserwowały już nie ciasta i słodkości, ale danie obiadowe: ciepłe pierogi ruskie! Takim rarytasom nie oparła się nawet opiekunka SKW - wścibski fotograf wypatrzył panią Szafraniec przy tym właśnie przysmaku. Dodatkową atrakcję stanowiły tartoletki, cieszące się również niesłabnącym powodzeniem.

Uczniowie mieli dobrą zabawę, a rodzicom i nauczycielom serca rosły, gdy widzieli żywiołowe zaangażowanie, współpracę i wzajemne wspieranie się dzieci i młodzieży w dążeniu do jednego celu: niesienia realnej pomocy potrzebującym. Panie z sekretariatu podsumowały zebrane w akcji pieniądze: w puszkach znalazło się 4412 zł! Gratulujemy skuteczności działania.

anna kamińska

opiekunka SKW “Mali Światu”